550. urodziny Mikołaja Kopernika

W ramach obchodów 550. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich astronomów nasz Oddział przygotował cykl interesujących prelekcji i pokazów.
Obchody urodzin wielkiego uczonego rozpoczęliśmy seansem „Niebo Kopernika” przygotowaną przez Grzegorza Przybyłę i Waldemara Ogłozę (Planetarium Śląskie).
Następnie Marek Ledwoń (PTMA o. Śląski) wygłosił prelekcję „Przyrządy obserwacyjne Kopernika”.
Kolejny wykładowca – dr Waldemar Ogłoza (Planetarium Ślaskie) – przedstawił referat „Wstrzymał…, ruszył…, i co dalej? Czyli na czym polega odkrycie Kopernika?”,
W dalszej części spotkania Jarosław Bugaj (PTMA o. Śląski) i Marek Ledwoń zainscenizowali w formie dialogu scenkę zatytułowaną „Galileo Galilei – Dialog 391 lat później”.

Na zakończenie sesji w Planetarium Jarosław Bugaj przedstawił multimedialną projekcję „Frombork – Miasto nieoczywiste”. Po południu przenieśliśmy się do Rybnika, gdzie w scenerii post-kopalnianych klimatów kontynuowaliśmy obchody urodzin Kopernika.

W czasie prelekcji „dla dorosłych” równolegle odbywały się zajęcia dla najmłodszych uczestników spotkania. Gry tematyczne, wycinanki, prelekcje zapewniły doskonałą zabawę zaprawioną szczyptą nauki.

Prelekcja w Kopalni Ignacy

W ramach współpracy z Filią nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej Śląski Oddział PTMA wspólnie z Klubem Naukowym Kosmiczne Dzieciaki, działającym przy bibliotece, przygotował atrakcje dla małych czytelników Spotkanie z panem Mikołajem  (w tę rolę wcielił się Jarosław Bugaj).